facebook
Sledujte nás na:

Na Pustevnách vyroste stezka v oblacích

Pustevny letos zažívají investiční žně. Nedávná výstavba stanice lanovky, hovoří se o přestavbě plochy kolem sochy Radegasta (takhle to bude vypadat?) a spekulovalo se i o rekonstrukci lanovky na kabinkovou. Nyní na Pustevnách roste tzv. stezka v korunách stromů neboli stezka v oblacích

Na Pustevnách vyroste stezka v oblacích
  • MameRadiBeskydy.cz
  • 03.08.2018
  • 86240

Na Pustevnách v Beskydech vzniká nová stezka v korunách stromů, která bude zhruba šest set metrů dlouhá. Součástí stezky bude lanový chodník, jenž překoná rekord a stane se nejdelším zavěšeným lanovým chodníkem v České republice.

Je překonání "nějakého" rekordu jen dobré PR?

Stavbu bude zdobit rozhledna o výšce 22 metrů, která bude přibližně 250 metrů od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica.

Kdo stojí za stavbou?

Do stavby se pustila soukromá společnost Beskydská panoramata, mezi investory je i Biskupství ostravsko-opavské. Za firmou Beskydská panoramata stojí Petr Káňaexposlanec Zdeněk Kořistka.

Protože stavba stojí na pozemcích biskupství, rozhodlo se už vloni vypomoci s projektem právě ono. „Jedná se o projekt, který je realizován v turisticky velmi navštěvované lokalitě. V tomto kontextu se z našeho pohledu jedná o zajímavou investici v oblasti cestovního ruchu, a proto jsme přijali nabídku do projektu vstoupit,“ zdůvodnil generální vikář Biskupství ostravsko-opavského Martin David s tím, že biskupství vstoupilo do projektu jako hlavní investor formou zápůjčky, která bude čerpána dle průběhu výstavby.

Na Pustevnách vyroste stezka v oblacích – 600 metrů za 40 milionů

K čemu stezka

Stezka v oblacích na Pustevnách údajně poskytne návštěvníkům všech věkových kategorií informace nejen o přírodě, ale i o blízkém či vzdálenějším okolí stezky. „Dokončení projektu a otevření stezky pro veřejnost se předpokládá v polovině letošního roku,“ upřesnil generální vikář.

Přinos - pro koho?

Že bude projekt pro Beskydy přínosem, doufá Moravskoslezský kraj. „Budeme věřit, že to bude sloužit pro rozvoj Beskyd jako jedna z dalších atrakcí,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jan Krkoška, který je rád, že se do regionu daří získávat právě soukromé investory.

Trojanovický starosta Novotný je rád, že se do projektu zapojilo biskupství. „Protože je pro nás relativně slušný a dobrý partner, se kterým se dobře spolupracuje,“ vysvětlil. Poznamenal, že neví, zda však Pustevny, jako turisticky vyhledávaná lokalita, takovou stavbu potřebují či dokonce snesou.

„S projektem jsme souhlasili za podmínky, že jedno procento z tržeb bude odváděno do společného fondu Trojanovic a Prostřední Bečvy, ze kterého by se měla platit údržba a rozvoj Pusteven,“ řekl a sdělil, že důvodem podmínky je fakt, že stezka se staví v místě, kde je prakticky všechno vybudováno.

„Nebudují žádné toalety, žádné parkoviště, nic. Spoléhají na to, že všechno tam je a lidé to automaticky najdou. Proto jsem chtěl, aby se podíleli na veřejných prostranstvích,“ uzavřel.

Kdo tohle schválil a proč? Kdo z toho má prospěch? Lidé? Turisté?

Co přinesly stezky v oblacích pro české hory?

Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště a fronty u pokladen. To vše způsobilo nedávné otevření Stezky korunami stromů u Janských Lázní v Krkonoších.

Dolní Morava - Podhorskou vesnici se třemi sty obyvateli katapultovalo otevření Stezky v oblacích mezi nejnavštěvovanější turistické destinace v kraji. Loňská premiérová sezona však ukázala, že na to nejsou dimenzované místní silnice ani parkoviště.

Další odkazy

Firma Beskydská panoramata, s.r.o.
Povolení dočasné stavby (20let) od Městské úřadu Frenštát p.R.
Fotky poskytl: www.fotim-akce.cz

Potřebují Pustevny další atrakci? 

Pustevny jsou již dnes přelidněny. Je to výletní místo "měšťáků" - je to atrakce - Pustevny nejsou hory. Za krásnými řečmi o vzdělávacím projektu je jen byznys. Zodpovědné místa mlčí nebo dokokonce schvalují výměnou za 1% ze zisku? Místo, aby byl nějaký koncept a Pustevny byly místem atraktivním dělá se z nich cirkus. Místem kde zodpovědné místa nedovolí každou komerční kravinu. 

Opravdu Pustevny potřebují další lákadlo? Co takhle kolotoč nebo KFC? 

Galerie: Na Pustevnách vyroste stezka v oblacích

Tyhle panoramata Pustevnám nestačí?
Základy stavby, www.fotim-akce.cz
Stavba stezky v oblacích na Pustevnách, www.fotim-akce.cz
Sloupy vztyčeny, www.fotim-akce.cz
Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům