Malé desatero turisty aneb jak se chovat na horách

Je mi líto, ale po posledních zkušenostech člověk žasne nad chováním lidí na horách. Ano vím, už to nejsou horalové, ale měšťáci. Možná proto je nutné to pořád opakovat dokola - i když milovníci hor to považují za samozřejmost

Malé desatero turisty aneb jak se chovat na horách

Buď zticha

Na horách se nehlučí. Vzít si nějaký reprák a pouštět empétrojky na celý les není v pořádku. Křičet a řvát po sobě není v pořádku, nechte si to na diskotéku. Les je tiché místo, oáza klidu a pohody. Respektujte jak přírodu tak ostatní turisty. 

Když vyjedeš autem na Javorový (tímto zdravím obézní paní v Renaultu) ať už tam jsi v autě z jakéholiv důvodu není v pořádku pustit rádio na plné pecky přes celý vrchol. Ještě méně v pořádku je, že když Tě upozorním a zmizím za roh to zase vyhulit na plné pecky. 

Pozdrav

Jsou vyjímky jako Pustevny nebo nedělní Lysá. V ostatních případech je zvyk se pozdravit. Něco jako vodácké ahoj. Že se nezdraví davy lidi na Pustevnách chápu, že člověkv riflové bundě a sandálech nepozdraví chápu, že nepozdraví "sportovkyně" už méně. Když už běháte po horách neberte to jako pózu. 

Odnes si odpadky

Platí jednoduché pravidlo. Co si přineseš to si odnes. Ochraňujte horskou přírodu. Neodhazujte opadky, pet lahve, atd. Buďte ohleduplní a odneste si odpadky i z horských vrcholů, kde sice jsou koše, ale je náročné je vyvážet. Buďte ohleduplní. 

"Na hradě máme přibližně dvacet odpadkových košů. Bohužel je koš několik metrů od lavičky velký problém, tak to raději hodím pod lavičku," ironicky poznamenal kastelán Hukvald"

S vyhazováním odpadků mají problém na Prašivé. „Přímo v chatě problém není, někdy nacházíme ale odpadky kolem ní, třeba nacpané v pařezech stromů," řekl chatař z Prašivé Martin Stiller pro Deník.

Nejezdi na hory autem

Ano, lze vyjet na Pustevny, na Ondřejník a další vrcholy. Nedělejte to. Potřebujete si dát řízek "na čerstvém vzduchu"? Nebo si udělat selfie "byl jsem na horách"? Vykašli se na to, udělej něco pro sebe a zdolej hory po svých.

Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům