Chovejme se k horám hezky

Furt kopce s bandou kontrolujeme a rozmohl se nám takový nešvar. O víkendu je na horách přelidněno, obzvláště na Lysé hoře.

Beskydy jsou rozlehlé a je mnoho zajímavějších míst k průzkumu. Smrk také dostává víc a víc na prdel. Otevřete si Mapy.cz a zkuste i jiná místa.

Spousta těchto nových nadšenců parkují jako čuňata na zakázaných místech. Blokujete dopravu záchranným složkám, kolikrát uvíznete ve svahu, který nevyjedete. Nemáte sebou řetězy ani lopatu. Parkujte v údolí na vyznačených místech. Buďte ohleduplní a maximálně využivejte kapacitu vozidel nebo využijte veřejnou dopravu.

Doslova exoti se vydávají do kilometrové výšky v nevhodném oblečení a bez zkušeností v horském terénu. Dámy v podpatcích a sukních, páni v teniskách. Vybočujete z turistických tras a uvíznete někde v potoce. Neumíte pracovat s mapami, nemáte aplikaci záchranka. Zkoušíte přespávat na kopci, jezdíte do lavinových oblastí. Respektujte CHKO, přírodní rezervace a zakázané oblasti. Ohrožujete své zdraví, přiděláváte práci záchranným složkám a rušíte divokou kolem sebe.

Navíc taháte nevhodné občerstvení, které odhazujete po cestě. Nemyslím si, že vodka s džusem je ideální doplnění energie na kopci. Co si sebou přinesete se odnáší zpátky.

Buďte tak laskaví a nedělejte to. Hory jsou pro všechny, kteří k ním mají respekt a pokoru.

Zdroj: Facebook profil autora

Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům
Lukáš Vaculík
Autor: Lukáš Vaculík
0 komentářů
Doporučené komentáře