Na Pustevnách vyroste dřevěná zvonička za milión

Přes čtyři metry vysoká a z jednoho kusu dřeva vyrobená zvonička by měla od léta zdobit turisty vyhlášené a hojně navštěvované Pustevny

Dřevěná stavba, která svým vzezřením vyvolala vášnivé diskuze nejen mezi laickou veřejností, má stát přímo v místě, kde na konci 18. století přebýval zdejší poslední poustevník Felix. Právě podle slova poustevna získaly beskydské Pustevny své jméno.

Lomený oblouk z jednoho kusu

Dub bude opracovaný do tvaru lomeného oblouku jako symbolu sakrálního prostoru, víry a spirituality. Uvnitř tohoto prostoru je vyřezaná silueta člověka. Ta symbolizuje nerozlučnou spojitost víry a lidí, ducha a duše. V lidské siluetě pak bude uložen zvon.

Vzácná kopie zvonu

Ve zvoničce má viset kopie vzácného zvonu, který nyní můžete vidět na obecním úřadě v Trojanovicích. Zmíněný zvon už sice nemá srdce, ale jinak je velmi dobře zachovalý. Podle informací a dostupných zdrojů byl odlit v roce 1738 za vlády Marie Terezie a s největší pravděpodobností na něj zvonil sám poustevník Felix.

Vybudování zvoničky, včetně zemních prací a administrativy, by mělo stát kolem jednoho milionu korun. Část prostředků chce obec Trojanovice získat prostřednictvím internetové veřejné sbírky, která by měla být spuštěná prvního března.

Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům
Radim Stehlík
Autor: Radim Stehlík Beskydy nejsou jen Lysá hora a Pustevny. Objevuji Beskydy.