facebook
Sledujte nás na:

Jsou Pustevny připraveny na další nápor turistů?

Ještě letos by se měla otevřít turistům nově vzniklá panoramatická stezka v oblacích na Pustevnách. Projekt se připravoval šest let. Hlavní otázka, ale zní: zvládnou Pustevny další nápor turistů? 

Jsou Pustevny připraveny na další nápor turistů?
  • MameRadiBeskydy.cz
  • 19.08.2018
  • 12218

Na Pustevny nyní vedou dvě přístupové cesty. Zaparkovat můžete v Trojanovicích a těšně pod Pustevnami (parkoviště na 250 míst). Jaký dopad bude mít otevření této stezka na infrastrukturu, dopravu, vytíženost asfaltku vedoucí až nahoru? Pustevny jsou již nyní jednou z turisticky nejvytíženějších lokalit v Beskydech. 

Nová panoramatická stezka, která povede na vrchol 22 metrů vysoké konstrukce, ale nejspíš nápor návštěvníků ještě zvedne. Podobné stavby stojí na Dolní Moravě či na Lipně.

Co přinesly stezky v oblacích pro české hory?

Dopravní zácpy, přeplněná parkoviště a fronty u pokladen. To vše způsobilo nedávné otevření Stezky korunami stromů u Janských Lázní v Krkonoších.

Dolní Morava - Podhorskou vesnici se třemi sty obyvateli katapultovalo otevření Stezky v oblacích mezi nejnavštěvovanější turistické destinace v kraji. Loňská premiérová sezona však ukázala, že na to nejsou dimenzované místní silnice ani parkoviště.

Co na to radní? 

„Lokalita Pusteven už je zatížená přes míru, je to nejnevhodnější místo pro takovou stavbu. Na hřebeni chybí infrastruktura pro tolik návštěvníků, už není možné ji tam dostavět a problém je i dopravní napojení,“ reagoval radní Zlínského kraje odpovědný za cestovní ruch Jan Pijáček.

Kde ale byly tyto názory když se v tichosti rozhodovalo o této stavbě? 

Co na to ochranáři

„Z pohledu ochrany krajiny tam už není nic, co by zvýšený počet návštěvníků mohl ohrozit,“ reagoval ředitel chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula.

Žádný koncept dalších okolností

Mysleli Ti, kteří schvalovali tuto stavbu na již tak exponovaném místě, na další okolnosti a problémy, které stavba přinese? 

Sociální zázemí: návštěvníci Pusteven již dnes naráží na nedostatečné sociální zázemí. Toalety sice nyní jsou na nové stanici lanovky, ale nemohou stačit náporu návštěvníků, obzvlášť po otevření stezky. 

Zásobování: Problém je i se zásobováním vodou. Zvýšený pohyb lidí ale znamená také víc odpadků na odvoz a naopak větší spotřebu zboží, které se musí dopravit nahoru.

Dopravní dostupnost: Pořádané akce na Pustevnách již ukázaly, že přístupové parkoviště nejsou dimenzovány na větší nápor turistů. Auta řidiči nechávají v Prostřední Bečvě, kde ale není žádné záchytné parkoviště. Při větších akcích trpí také Trojanovice. 

„Obec vlastní pozemek, který by se dal využít jako parkoviště, nemá a ani se nerýsuje vhodné řešení, jak jej získat,“ řekl starosta Prostřední Bečvy Radim Gálik. „Až se stezka otevře, čekají nás vážné problémy,“ doplnil.

Ze strany Moravskoslezského kraje vede na Pustevny pouze lanovka. Dnes je sedačková, v budoucnu se má změnit na kabinkovou, která by dokázala přepravit větší množství lidí. V tuto dobu se řeší stavební povolení a hledají finance. 

Z hlediska dopravy může být otevření stezky problém. 

Zatím se ale na žádné studii, která by limity území popsala, nepracuje.

„Problém je i v tom, že stezka je jen atrakcí, bez dalšího zázemí. Spoléhá se na to, které už na Pustevnách je,“ podotkl starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Další změny

Pustevny čekají i další změny. Oba kraje, jejichž hranice Pustevnami prochází, se už před koncem minulého roku dohodly na řešení podoby. Měly by zmizet plastové reklamy. Lavičky, odpadkové koše, značení by měly dostat jednotný styl. K dispozici už je i několik návrhů, jak proměnit okolí sochy pohanského boha Radegasta.

Dále ke čtení

Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům