facebook
Sledujte nás na:

Malé desatero turisty aneb jak se chovat na horách

Je mi líto, ale po posledních zkušenostech člověk žasne nad chováním lidí na horách. Ano vím, už to nejsou horalové, ale měšťáci. Možná proto je nutné to pořád opakovat dokola - i když milovníci hor to považují za samozřejmost

Malé desatero turisty aneb jak se chovat na horách
  • MameRadiBeskydy.cz
  • 07.10.2018
  • 6951

Buď zticha

Na horách se nehlučí. Vzít si nějaký reprák a pouštět empétrojky na celý les není v pořádku. Křičet a řvát po sobě není v pořádku, nechte si to na diskotéku. Les je tiché místo, oáza klidu a pohody. Respektujte jak přírodu tak ostatní turisty. 

Když vyjedeš autem na Javorový (tímto zdravím obézní paní v Renaultu) ať už tam jsi v autě z jakéholiv důvodu není v pořádku pustit rádio na plné pecky přes celý vrchol. Ještě méně v pořádku je, že když Tě upozorním a zmizím za roh to zase vyhulit na plné pecky. 

Pozdrav

Jsou vyjímky jako Pustevny nebo nedělní Lysá. V ostatních případech je zvyk se pozdravit. Něco jako vodácké ahoj. Že se nezdraví davy lidi na Pustevnách chápu, že člověkv riflové bundě a sandálech nepozdraví chápu, že nepozdraví "sportovkyně" už méně. Když už běháte po horách neberte to jako pózu. 

Odnes si odpadky

Platí jednoduché pravidlo. Co si přineseš to si odnes. Ochraňujte horskou přírodu. Neodhazujte opadky, pet lahve, atd. Buďte ohleduplní a odneste si odpadky i z horských vrcholů, kde sice jsou koše, ale je náročné je vyvážet. Buďte ohleduplní. 

"Na hradě máme přibližně dvacet odpadkových košů. Bohužel je koš několik metrů od lavičky velký problém, tak to raději hodím pod lavičku," ironicky poznamenal kastelán Hukvald"

S vyhazováním odpadků mají problém na Prašivé. „Přímo v chatě problém není, někdy nacházíme ale odpadky kolem ní, třeba nacpané v pařezech stromů," řekl chatař z Prašivé Martin Stiller pro Deník.

Nejezdi na hory autem

Ano, lze vyjet na Pustevny, na Ondřejník a další vrcholy. Nedělejte to. Potřebujete si dát řízek "na čerstvém vzduchu"? Nebo si udělat selfie "byl jsem na horách"? Vykašli se na to, udělej něco pro sebe a zdolej hory po svých.

  • Tagy:
Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům

Komentáře Malé desatero turisty aneb jak se chovat na horách

radim napsal dne 07.10.2018 21:02:59 #34

Je to tak. Holt civilizace. Na horách se pohybují lidé, kteří tam chodí kvůli selfieček

Zuzka napsal dne 08.10.2018 11:47:08 #36

Táta mně učil:hory jsou krásné,ale umí být drsné.Proto každého pozdrav,nikdy nevíš,kdy toho druhého budeš potřebovat!To ostatní o čem píšete bylo a je pro nás samozřejmostí Dobře napsáno.

Vrak napsal dne 08.10.2018 11:47:46 #37

S pozdravem je to rok od roku horší tam kde není chata či je to hřebenovka tak lidi odpoví ale změna nastane když se člověk blíží k chatě tam už pozdraví malokdo :( ohledně ticha to je kapitola sama o sobě první místo zaujímají lidi se psi to je furt řev na celé kolo azore,žeriku ke mě,nesmíš atd... Druhé místo rodiny s dětmi bohužel rodiče neupozorní nebo neřeknou jak se děti mají v lese chovat,co dělat a hlavně že mají být ticho (Já to slyšel od mala v lese máš být ticho pak až uvidíš zvířata a zjistíš co je to klid) a odpadky hm už víckrát jsem slyšel že proč bychom měli ty odpadky nést dolů když je tu pytel na odpadky ale na otázku kdo ho odnese? je vesměs odpověď no obec, ochranáři či chataři já si zaplatil na chatě pivo jídlo atd tak ať to snesou...

3 komentáře