facebook
Sledujte nás na:

Beskydský medvěd dostal v noci telemetrický obojek

Medvědici, která se již pár měsíců pohybuje v Beskydech se povedlo odchytit do nastražené. klece a zvíře dostalo telemetrický obojek. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

Beskydský medvěd dostal v noci telemetrický obojek
  • MameRadiBeskydy.cz
  • 09.04.2019
  • 4625

V Beskydech byly nalíčeny již čtyři speciální klece na medvěda. Lákali ho na ryby, kukuřici a jablka. Po zhruba čtrnácti dnech do klece včera večer vlezl, přivolaný veterinář jej uspal a ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku mu nasadil telemetrický obojek a čip.

„Jedná se o medvědici, dnes ráno byla na stejném místě vypuštěna a experti z Mendelovy univerzity nám budou nyní poskytovat průběžné informace o tom, kde se zhruba pohybuje. Zároveň byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu, která by měla určit, zda je to stejné zvíře, které se na podzim pohybovalo ve Zlínském kraji na Vsetínsku,“ vysvětlil František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně chce totiž zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

Medvědice váží 106 kilogramů, výška je 87 centimetrů. Telemetrický obojek může být funkční zhruba dva roky, data o pozici jsou zaznamenávána každé dvě hodiny.

„Medvědici budeme nyní sledovat, data pro nás budou vyhodnocovat experti z Mendelovy univerzity v Brně. Předpokládáme, že by se nyní na jaře mohlo zvíře odebrat do lesů, kde bude mít větší nabídku potravy než v zimě. V případě nutnosti ale můžeme přistoupit i k odplašení. Obyvatele i návštěvníky Beskyd prosíme, aby se medvědici nepokoušeli najít, nepřibližovali se k ní a zároveň nenechávali v okolí lidských sídel odpadky a zbytky potravy, které by ji mohly lákat. Medvěd se člověku obvykle vyhýbá, ale je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ dodal František Jaskula.

  • Tagy:
Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům

Komentáře Beskydský medvěd dostal v noci telemetrický obojek

schmidt napsal dne 09.04.2019 11:35:13 #243

Stat kompenzuje lidem ztraty na ovcich apod. Jak částkou bude kompenzovat ztrátu na životě

mir napsal dne 09.04.2019 11:35:31 #244

To bude záležet na tom, jakou měl ten člověk cenu

hodny napsal dne 09.04.2019 11:35:38 #245

Bylo by rozumné, kdyby ten telemetrický obojek obsahoval rovněž zásobní baterii a GPS systém, který by medvěda pořádně kopl vždy, když se přiblíží k nějakému místu, kde se vyskytují lidé. Po čase by se naučil zůstávat jen hluboko v lese a stejnětak všechny jeho další generace.

adamm napsal dne 09.04.2019 11:36:58 #246

Meli by ji odlifrovat ... Jasně, takže zbouráme všechna města a vystěhujeme lidi. ;-D A pokud se nějaký medvěd rozhodne přistěhovat poblíž třeba Prahy, pojďme zbourat Prahu. Ať má příroda prostor ..

4 komentáře