Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace

Téměř půl miliardy by stála modernizace skokanských můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm. Stanou se nejmodernějším skokanským areálem na světě?

Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace

Skokanský areál v lokalitě Horeček leží na pozemcích Frenštátu, Trojanovic a TJ Dukly Frenštát pod Radhoštěm. Vznikl v letech 1969 až 1973 a disponuje můstky K90, K45, K20 a K9.

Stav můstků

Jsou však hodně zastaralé a skákat se na nich dá jen v létě. Moravskoslezský kraj už proto spolu s frenštátskou radnicí uhradily 700 tisíc korun za architektonicko-urbanistickou studii. Dle této studie by se jednalo o dvě etapy přestavby. 

V první etapě by se proměnil můstek K90 na K100. Zároveň by došlo na přípravu společeného doskočiště, rekonstrukci tří malých můstků a vybudování nové skokanské věže s rozhlednou, správního objektu s muzeem Jiřího Rašky, ochozů pro 10 tisíc diváků a parkoviště.

Druhá etapa modernizace areálu by zahrnovala stavbu nového můstku K80 a moderní lanovky. 

„Je to krajské stříbro a chceme něco udělat pro tradici Jiřího Rašky. Máme dvě možnosti. Buď ten areál shnije nebo ho posuneme do 21. století," prohlásil náměstek moravskoslezského hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny (ODS).

Architektonicko-urbanistická studie

„Studie řeší vše, jak se říká, od á do zet. Součástí revitalizace má být vybudování a posunutí nové skokanské věže a změna profilu doskoku velkého můstku tak, aby získal parametry nutné k pořádání světových závodů a exhibic. Sportovci i diváci získají odpovídající zázemí, řešeno bude i parkování, tribuny, sprchy, trenažéry pro benjamínky, lanovky, prostě vše, co k podobným areálům patří,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a dodal, že nová skokanská věž by měla také sloužit jako rozhledna a jako dlouho zamýšlené muzeum Jiřího Rašky.

Finance

První etapa by stála 315 milionů a měla by být hotova do konce roku 2023, druhá etapa přestavby by stála 160 milionů a hotova by měla být do roku 2030. Areál by pak prý mohl hostit i závody Světového poháru či mistrovství světa.

„Ty můstky by byly schopny i zimního provozu. Dnes přitom nemáme v České republice jediný můstek, mluvíme-li o můstku K95 nebo K90, který je schopný zimního provozu. Frenštát by byl jediný, protože Harrachov nám v létě zavřeli a my to z hlediska podpory mládeže potřebujeme," upozornil Janda (předseda skokanského úseku Svazu lyžařů ČR a poslanec), jenž se zároveň i jako poslanec bude snažit o nalezení financí na modernizaci.

Do Planice šla nějaká miliarda a asi z 95 procent to platila EU," upozornil Janda, kde je údajně možné peníze hledat.

„Skoky na lyžích jsou sportem, ve kterém naši sportovci vynikají. Nejvíce medailí ze zimních olympiád má republika právě z této disciplíny. Bylo by obrovskou chybou nechat skokanskou tradici padnout. Moravskoslezský kraj vnímá frenštátské můstky jako historické sportovní dědictví, o které je nutné pečovat. Vždyť právě zde rozvíjel svůj talent olympijský vítěz Jiří Raška, po kterém nese areál jméno. Trénoval zde vítěz Světového poháru Jakub Janda, své zkušenosti zde předává skokanská legenda Jaroslav Sakala. Jsem přesvědčený, že zde můžeme vychovat další olympijské vítěze,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro sport Stanislav Folwarczny.

Galerie Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace

Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace
Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace
Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace
Skokanské můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm se možná dočkají modernizace
Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům