facebook
Sledujte nás na:

Mladý medvěd se v těchto dnech toulá v Beskydech

Mětská policie ve Vsetíně dnes informovala veřejnost o řádění medvěda ve vsetínské místní části Horní Jasenka. Medvěd na Valašsku v noci na neděli roztrhal několik ovcí a vyvrátil včelíny. 

Mladý medvěd se v těchto dnech toulá v Beskydech
  • MameRadiBeskydy.cz
  • 30.09.2018
  • 7214

„Upozorňujeme, že se po lesích v okolí Vsetína pohybuje medvěd. V noci roztrhal ovce a vyvrátil včelíny na Horní Jasence. Dbejte maximální obezřetnosti,“ uvedli na sociální síti Facebook policisté. Strážníci uvedli, že ke škodám způsobeným medvědem se blíž nebudou vyjadřovat. „Věc jsme předali Policii České republiky,“ sdělil operační důstojník Městské policie Vsetín.

Medvěd byl již spatřen v Beskydech

Pravděpodobně se jedná o téhož medvěda, který se před více než týdnem potuloval Vizovickými vrchy a Vsetínskými Beskydy. Začátkem září jej zachytila fotopast myslivců v místní části Podlesí.

Podle ochranářů by lidé měli být ostražití, ale zároveň by neměli šířit paniku. Medvěd do nižších oblastí zavítal kvůli nabrání potravy před zimou.

"Nemá cenu mít strach, nejde o nic zvláštního. Stačí obezřetnost a respekt ke zvířeti. A při náhodném setkání s ním zachovat klid a rozvahu. Tato šelma nemá člověka za potravu,“ řekl František Šulgan z CHKO Beskydy. Medvěd je podle všeho plachý a kontaktu s lidmi se vyhýbá.

Výskyt medvěda v Beskydech

Naposledy se medvěd ve Valašském Meziříčí objevil v roce 2001. U Krhové, která tehdy pod město patřila, vybral obsah několika včelínů. Poté přešel do Zubří

Před třemi lety se asi tříletý samec pohyboval také v Hostašovicích na Novojičínsku, které leží od Meziříčí jen pár kilometrů. Mnohem častější je ale jejich výskyt na hřebenech Javorníků, kam přejdou ze Slovenska.

Jak se chovat při střetu s medvědem?

Není žádoucí se k němu přibližovat a lákat ho na nějakou potravu. Nejlepší je zůstat stát na místě, nepanikařit a počkat až odejde nebo se začít pomalu vzdalovat sám

A co v případě útoku?

„Já jsem přesvědčen, že tento medvěd sám od sebe nezaútočí. Ale ano, ty rady, jako schoulit se do klubíčka a strčit hlavu mezi kolena nebo v případě, že jde opravdu o velkého medvěda, zkusit vylézt na strom, už dokázaly zachránit lidské životy.“

Líbil se Ti článek?
Sdílej ho přátelům