Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádku
Další informace
Právě probíhá rekonstrukce. Spuštění 1.9.2017

Mohyla se mění. Změní se na kaskády

07.09.2016
1232x

Ivančena (925 m n. m.) je kamenná mohyla v Beskydech mezi Malchorem a Kykulkou pod vrcholem Lysé hory. Byla postavena na památku pěti skautů, kteří byli popraveni za účast vprotinacistickém odboji. Tolik o Mohyle wikipedie.

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mohyla se měni

Mohylu založil 30. oddíl Junáka z Moravské Ostravy (po sloučení se spřáteleným dívčím oddílem funguje dodnes pod názvem TOM 4312 Třicítka a Dvojka) a to 6. října 1946 na památku pěti členů „Odboje slezských Junáků“, kteří byli 24. dubna 1945 popraveni v polském Těšíně na židovském hřbitově.

Poutě na Mohylu

Poutě k mohyle trvají dodnes. V sobotu kolem 24. dubna tam míří skauti z celé republiky a v neděli pak trempové. Turisté navštěvují mohylu pravidelně koncem roku. Mohyla se stále rozrůstá a je složená z kamenů z různých koutů světa

Mohyla byla před několika lety hrubě poškozena vandaly

Skautská mohyla Ivančena oslavila 23. dubna 2016 70 let. Zároveň se jednalo o poslední možnost vidět památník popraveným protinacistickým odbojářům v jeho organické podobě, v květnu začala rekonstrukce.

Rekonstrukce Mohyly 2016

Původní stavba kvůli stále narůstajícímu počtu kamenů vyžaduje novou podobu. Letošní celková rekonstrukce skautské mohyly Ivančena bude probíhat během víkendů až do podzimu, kdy bude v sobotu 8. října odhalena nová podoba památníku. U této příležitosti proběhne také konference věnovaná historii Ivančeny a skautskému odboji, křest knihy vydané k 70. výročí a bude zahájena putovní výstava.

Ukázky architektonických návrhů

Návrh číslo 8

Návrh číslo 7 - 3. místo

Vítězný návrh

Současná podoba 09/2016

Další fotky

Další fotky v galerii

Galerie Mohyla se mění. Změní se na kaskády

Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády - Mohyla se mění. Změní se na kaskády -

Další články

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mag Beskydy

V Beskydech první sněhový poprašek, čeká se až 30 cm

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mag Beskydy

Obnova Libušína. Řemeslníci se snaží zachránit alespoň desetinu původní stavby

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Vrcholy Beskydy

Javorový vrch

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mag Beskydy

Libušín bude!

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mag Beskydy

Nová liška Bystrouška si zkusila, jak se sedí na balvanu

Mohyla se mění. Změní se na kaskády
Mag Beskydy

Paraglidista čtyři hodiny visel na stromě, záchranáře zbrzdily polomy

Mohyla se mění. Změní se ...